Asi všichni dobře víme, že nehody se stávají. To platí o nemovitostech. Ty mohou poškodit s největší pravděpodobností nečekané události počasí, jako jsou bouře, povodně či dokonce tornáda. A tyto kalamity jsou i v naší zemi s postupujícími globálními změnami klimatu stále častější. Opravy těchto domů jsou následně velmi drahé, což zvláště v dnešní ekonomické situaci mnoha rodin může být až likvidační.
Jednou z možností, jak katastrofu alespoň částečně odvrátit, je pojištění nemovitosti. To dnes nabízí všechny pojišťovny, přičemž každá má samozřejmě trochu jiné podmínky. Je však otázkou, zda se nám bude chtít měsíčně platit určitou částku, kterou nakonec možná nevyužijeme. Jak však nedávné povodně ukázaly, neštěstí se může stát v podstatě kdykoliv. Celkově lze tedy říci, že pojistit si dům či byt se vyplatí. Přitom je však nutné si na pár věcí dávat pozor.
V první řadě si musíme uvědomit, že pojišťovna je firma jako každá jiná, a chce mít co největší zisk. Proto jsou podmínky často nastaveny tak, aby musely platit pouze v případě, kdy už opravdu nic jiného nezbude. Než tedy pojistnou smlouvu podepíšeme, dobře si ji přečtěme, zejména pak výluky. Na paměti pak mějme také to, kde náš dům stojí, a jak pravděpodobné je, že bude poškozen.
Pokud však chceme svůj dům pojistit, měli bychom to udělat co nejdříve. Musíme totiž pamatovat na to, že většina pojišťoven má takzvanou karenční dobu, po kterou sice pojištění běží, avšak pokud v daném období vznikne pojistná událost, nebude proplacena. Rozhodně tedy nepojišťujme náš dům teprve tehdy, když se objeví předpověď, že se blíží povodeň.
Zde je dobré mít také na paměti, že nemovitost můžeme pojistit ještě předtím, než byl proveden zápis v katastru. Jakmile byla podepsána smlouva o pořízení nemovitosti, je možné ji pojistit na jméno nového vlastníka. To je bohužel něco, co mnoho lidí neví. Jistě, většinou to nevadí, avšak v některých případech to může způsobit velké problémy, často ke škodě všech zúčastněných.