Když se cítíte být v dobré fyzické kondici, můžete překonat i světové atletické rekordy a prohlásit o sobě, že jste na tom, co se týče fyzičky docela dobře. Kdybychom vám tedy položili otázku, jak jste na tom po stránce fyzické přípravy a kondice, poskytnete nám jasnou a nevyhýbavou odpověď. Ale pokud bychom se vás zeptali, jak je na tom váš koberec, možná budete s odpovědí váhat a nebudete si jistí, jak na ni správně odpovědět.
S koberci je to totiž docela složité vzhledem k tomu, že je to textilní tkanina, a že ji většina lidí v domácnosti udržuje v čistotě pouze sáčkovým vysavačem. Sáčkové vysavače nemají potřebný výkon k tomu odstranit všechny nečistoty, a to již ze samotného principu. Odsají pouze část a zbytek mezi vlákny zůstává přilepený a vytváří tu šedavý povlak, který koberci propůjčuje nepěkný vzhled a mnohdy i nepříjemný zápach.
Bakterie se činí – největším zdrojem problémů se zanedbaným kobercem jsou bakterie, které se tu rozmnožují díky organickým látkám, jejichž původ je většinou dobře znám. Za prvé jsou to rozptýlené částečky od kuchyňského sporáku, které neodsaje digestoř, a ty se pak snadno dostanou do všech prostor v domě. Za druhé to mohou být zbytky jídla, co vám upadnou při konzumaci cestou z kuchyně do obýváku, například velmi drobné kousky salámu, zeleniny, drobky pečiva atp. Za třetí je to pot z vašich chodidel, když cupitáte po koberci naboso, v ponožkách nebo v punčochách. Pot je zpočátku bez zápachu, ale za přispění bakterií se rozkládá za vzniku sirných sloučenin, a ty pak zapáchají. Ostatně velmi často zápach koberce připomíná právě nemyté bosé nohy.
Profesionální čištění zbavuje nečistot i zápachu – jestliže koberec není v dobré kondici, jako vy, zapáchá a zdá se vám prošedivělý, vpusťte na něj odborníky po nahlédnutí do ceníku čištění koberců. Ti se postarají o to, aby koberec naopak voněl, a abyste se za něj nemuseli stydět.