Proč se vlastně reviduje vzduchotechnika


Když se řekne technická revize, co vás napadne? Většina z vás bude zřejmě odpovídat tak, že jde o revize plynových spotřebičů a rozvodů, revize elektroinstalace a elektrických spotřebičů, revize protipožárního zabezpečení, revize kotlů, revize nouzového osvětlení či revize komínových těles. Málokoho z vás napadne, že se musí revidovat i vzduchotechnika. Teď možná zapochybujete a budete se domnívat, že revize vzduchotechniky Tauris Plus je spíše okrajová záležitost, a že tu stejně není co revidovat, maximálně ventilátory, ale ty si může zrevidovat každý doma sám – stačí je demontovat z digestoře či z koupelny a vadný kus vyměnit za nový. Ventilátory ale nejsou to hlavní – zásadní je revize plechového potrubí.

vzduchotechnika v paneláku

Plechového potrubí? To už je skutečně na pováženou – co revidovat na kusu plechu? Ten bude leda tak zkorodovaný, a ani to nebrání v tom, aby odváděl výpary z bytu. Kdo z vás opravdu není v obraze, budou následující řádky možná šokujícím odhalením kruté pravdy. Do vzduchotechniky totiž proudí neustále nejen vzduch, ale i rozptýlená mastnota z přípravy pokrmů na sporáku a zároveň prach. Kombinace prachu a mastnoty vytvoří lepkavou hmotu a ta se snadno zachytí na stěnách potrubí. Tento proces je velmi pomalý a nenápadný, zpočátku není skoro nic vidět, ale za rok, za dva se již vytvoří solidní vrstva mastného prachu.

bytový dům

Každý zkušený hasič vám potvrdí, že je to hořlavina první třídy, jedna z nejnebezpečnějších, a pak stačí jen drobná jiskra, která ji zapálí, a oheň následně pronikne až k vám do bytu. Za příhodných podmínek vrstva prachu i exploduje a výbuch vnese plameny do bytu s velkou razancí, takže vyhoříte během pár minut. Není to legrace a jste-li na pochybách, zalistujte mezi fotkami zveřejněnými v hasičských záchranných sborech, ale předem vás upozorňujeme, že to není hezký pohled. A přijít o střechu nad hlavou jen kvůli takové prkotině – to už opravdu naštve!

Back To Top