Jsou solární panely skutečně dobré pro naši planetu?


O tom, že globální změny klimatu jsou velkým problémem, není sporu. Jejich důsledky pociťujeme již i u nás, a to stále více a častěji. Je tedy pochopitelné, že se s tím vlády snaží něco udělat. A jednou z nich je i postupný přechod na obnovitelné zdroje energie. O nich se tvrdí, že jsou pro náš ekosystém mnohem lepší, než u běžných zdrojů. Bohužel, u nás jich nelze mnoho využít.

 

Zdaleka nejběžnějšími jsou v naší zemi solární panely, a není divu. Skutečně větrná místa nebo silné vodní toky u nás nenajdeme, zato dnů slunečního svitu je u nás poměrně dost. Je to tedy v podstatě jediný z obnovitelných zdrojů, který lze u nás s alespoň nějakou efektivitou použít.

 

solární elektrárna

 

Není tedy divu, že je čím dál víc rozšířený, a to jak na střechách domů, tak i na travnatých plochách, kde stojí solární elektrárny. Většinou jsme přesvědčeni, že to je pro přírodu dobré, ale je tomu skutečně tak? Ukazuje se totiž, že solární energie není ani zdaleka tak čistá, jak nám její příznivci tvrdí.

 

V první řadě je tu výroba solárních panelů. Ta rozhodně není zrovna čistá, navíc je k ní potřeba lithium, jehož těžba také není zrovna ekologická. Jistě, ani těžba ani výroba neprobíhají u nás, takže to většinu lidí netrápí. Nelze však tyto faktory nevzít v úvahu.

 

dům se solárními panely

 

Pak je tu také fakt, že tyto panely mají omezenou životnost, a jejich likvidace zatím není ekologická. Jakmile je tedy jeden z panelů vyřazen, je většinou dát na skládku, kde se postupně rozkládá, a pokud je někde průtok, tak i otravuje přírodu okolo. A to je samozřejmě něco, co nechceme.

 

Pak je tu také fakt, že velké plochy solárních elektráren často zabírají úrodnou půdu, kterou by bylo možné využít jinak. Navíc ani nevytváří vhodný ekosystém, který by byl pro přírodu příznivý. Rozhodně se tedy nejedná o tak čisté řešení, jak bychom rádi věřili. Jistě, neměli bychom je zavrhovat, avšak není ani dobré mít o nich nerealistické představy.

Back To Top