Pořizujete si skleník ke zdi Skleníky, namísto klasického samostatně stojícího skleníku? Jaké výhody vlastně toto řešení nabízí?
Topné těleso – skleníky v průběhu dne akumulují teplo z vnějšího prostředí, napomáhá tomu výrazně sluneční záření, které vyhřívá tyto prostory na vyšší teplotu, než jaká je v okolním terénu. Akumulace tepla je pak výhodná nejen pro rostliny uvnitř skleníku, ale i pro vnitřní prostory v domě, které jsou izolované od chladu zvenčí. Skleník na zdi je vlastně náhradou tepelné izolace stavebních hmot a můžete jej tu využít namísto fasádního polystyrenu nebo minerální vaty.
Skleník jako zimní zahrada – někteří lidé mají skleník na zahradě zcela záměrně přilepený na zadní trakt jejich domu, aby jej využívali namísto zimní zahrady. Do skleníku lze umístit i zahradní nábytek a přebývat tu za vhodného počasí, pokud není uvnitř skleníku přílišné horko nebo naopak chladno. V těchto typech skleníků se dobře daří nejen rostlinám užitkovým, jako jsou okurky, rajčata či papriky, ale i okrasným keřům, některým pokojovkám či květinám. Je poměrně snadné vytvořit ze skleníku botanickou zahradu, podobně jako je tomu například v Liberci.
Účel a estetika – skleníky se staví hlavně pro jejich účelnost, abychom si uvnitř vypěstovali různé druhy rostlin. Skleník však může být i ozdobou domu, záleží na jeho koncepci, tvaru a použitém materiálu. Estetické hledisko je také významné, například ve chvíli, kdy se tu rozhodnete pěstovat orchideje nebo růže, hvozdíky či frézie, a proměníte skleník v okrasnou plochu.
Kdo vám skleník sestaví – dobrou otázkou k tématu je také to, kdo se postará o montáž skleníku. Pokud si necháte stavět tuto konstrukci na míru od specializované firmy, využijte této výhody, kdy máte k dispozici výrobek na klíč, ať už se jedná o skleník ze skla či z polykarbonátu.